ThuLEP Lazer Ameliyatı Nasıl Yapılır?

ThuLEP Lazer Ameliyatı Nasıl Yapılır?

ThuLEP lazer ameliyatı, son yıllarda prostat büyümesinin tedavisinde kullanılan güncel bir lazer tedavidir. ThuLEP, thulium lazer ile büyüyen prostat dokusunun alınması anlamına gelir. Prostatın büyüme, kanser ve iltihap olmak üzere üç önemli hastalığı bulunmaktadır.

Prostat Hastalıkları Nelerdir?

Prostat bezinden köken alan en önemli hastalıklar iyi huylu prostat büyümesi, prostat kanseri ve prostatit yani prostatın iltihabıdır. Prostat büyümesi, kanser olmayan ancak kişinin yaşam kalitesini düşüren bir hastalıktır. prostat kanseri ise prostat hücrelerinden köken alan bir kanser türüdür. Bu iki hastalık genellikle yaşlı erkeklerde görülür. Prostat bezinin iltihaplanması olan prostatit ise daha çok genç erkeklerde ortaya çıkar.

ThuLEP Lazer Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Prostat büyümesinin tedavisinde lazer teknolojisinden faydalanılmaktadır. İlk önce kullanılan ve greenligt olarak da bilinen teknikte, lazer enerjisiyle büyüyen prostat dokusu buharlaştırılır. Bu tekniğe vaporizasyon adı verilir. Diğer bir lazer tekniği ise enükleasyon tekniğidir. Burada ise büyüyen prostat dokusu ile prostat kapsülü (kabuğu) arasına girilerek büyüyen doku ayrılarak çıkarılır.

Thulium lazer ile uygulanan  ThuLEP lazer prostat ameliyatı, hasta anestezi altındayken yapılır. Anestezi spinal (belden aşağı) ya da tam narkoz (genel anestezi) altında iken yapılır. Penis ucundan girilerek idrar kanalından ilerlenir ve prostat bezine ulaşılır. Büyüyerek idrar kanalında tıkanıklığa neden olan prostat dokuları, thulium lazer ile çizilir. Daha sonra derinleşmeye devam edilerek prostat kapsülüne kadar ilerlenir. Büyümüş prostat dokusu, kabuğundan ayrılır. Kabuğundan ayrılan prostat dokuları idrar kesesinin içine doğru itilir. İdrar kesesine itilen bu prostat dokuları, morselatör adı verilen cihazla küçük parçalar haline getirilir. Bu parçalar daha sonra idrar kanalından vücut dışına çıkarılır.

ThuLEP lazer ameliyatı, prostatın büyüklüğüne bağlı olarak 1 ile 2 saat kadar sürer. Ameliyat bittiğinde hastaya idrar sondası takılır. Bu sonda bir ya da iki gün sonra alınır. Hasta ameliyattan sonra ertesi gün taburcu edilir.

Prostat büyümesinin tedavisinde yıllardır kullanılan kapalı prostat ameliyatında (TUR-Prostat) elektrik enerjisi kullanılmaktadır. Thulium lazer, elektrik enerjisine göre dokuda daha az hasar oluşturur. Bundan dolayı ThuLEP ameliyatı sonrası, TUR Prostat ameliyatında olduğu gibi idrarda yanma  veya kanama genellikle olmaz.

ThuLEP lazer ameliyatı ile büyümüş olan prostat dokusunun tamamı prostat kabuğundan (kapsülünden) ayrılıp çıkarıldığından geride artık doku kalmaz. Bu yüzden uzun yıllar geçse bile prostat hastalığı tekrarlamaz.

 

 

Yorum ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.