ThuLEP Ameliyatı Yapan Doktorlar

ThuLEP Ameliyatı Yapan Doktorlar

ThuLEP prostat ameliyatı yapan doktorlar arasında bulunan, thulium lazer ve holmium lazer lazer teknolojisini kullanarak prostat büyümesi ameliyatını yapan Prof. Dr. Volkan Tuğcu’nun kişisel web sitesine hoş geldiniz.

İyi Huylu Prostat Büyümesi Nedir?

Halk arasında prostat büyümesi iyi ve kötü huylu olmak üzere ikiye ayrılır. İyi huylu prostat büyümesi kanser olmayan büyümedir. Kötü huylu prostat kanseri ile de prostat kanseri kastedilir. Prostat büyümesi yaşlı erkeklerde sık görülen bir sağlık problemidir. En önemli belirtisi idrar yapmada zorluk ve sık idrar çıkmadır. Eğer hastanın şikayetleri çok fazla değil ve yaşam kalitesini çok fazla bozmuyorsa öncelikle ilaçla tedavi yoluna gidilir. Eğer ilaçlar faydalı olmazsa bu kez ameliyata baş vurulur. Prostat ameliyatlarının çoğu kapalı yöntemle yapılır. Nadiren de olsa, prostatın çok iri olduğu veya aynı anda mesanede taş bulunması gibi durumlarda açık ameliyata baş vurulabilir.

ThuLEP Prostat Ameliyatı Nedir?

ThuLEP prostat ameliyatı, idrar kanalından girilerek thulium lazer enerjisi ile prostatın büyüyen kısmının çıkarılması işlemidir. ThuLEP kelimesinin açılımı, thulium lazer ile prostat dokusunun enükleasyonu yani çıkarılmasıdır.

ThuLEP ameliyatı, penis ucundan girilerek tamamen kapalı olarak uygulanır. Penisten girilerek prostata ulaşılır. Büyümüş olan prostat dokusu, prostatın dış kabuğundan lazer ile ayrılır. Kabuğundan ayrılan büyümüş prostat dokusu, parçalanmadan bir bütün olarak mesane içine gönderilir. Mesane içine atılan prostat dokusu, daha sonra özel bir cihazla küçük parçalara ayrılarak idrar kanalından vücut dışına çıkarılır.

ThuLEP prostat ameliyatı, prostat büyüklüğüne göre 1-3 saat kadar sürer. Ameliyattan sonra hastanede yatış süresi, yine prostatın büyüklüğüne ve hastanın mevcut olan ek hastalıklarına göre değişir. Hastanede yatış süresi ortalama 1 ya da 2 gün kadardır.

ThuLEP Prostat Ameliyatı Yapan Doktorlar Kimlerdir?

ThuLEP Prostat Ameliyatı Yapan Doktorlar arasında Prof. Dr. Volkan Tuğcu da bulunmaktadır.  Ülkemize henüz yeni sayılan ThuLEP prostat ameliyatını İstanbul ilinde ilk uygulayan doktorlardan biri olan Prof. Dr. Volkan Tuğcu ile irtibata geçerek konu ile ilgili merak ettiğiniz tüm soruları sorup cevaplarını öğrenebilirsiniz.

Prostat ameliyatının klasik cerrahi tedavisinde TUR Prostat ameliyatı uygulanır. TUR prostat ameliyatı sırasında elektrik enerjisi kullanılmaktadır. TUR ameliyatında büyümüş ve idrar kanalını tıkamış olan prostat dokuları küçük parçacıklar şeklinde kesilir. Bu yüzden işlem zaman alır. Büyüyen prostat dokusu tamamen temizlenmeyebilir ve geride bir miktar prostat dokusu kalabilir. Bu yüzden bir süre sonra kalan bu dokular tekrar büyüyerek şikayetlerin yeniden başlamasına neden olur. Ayrıca ameliyattan sonra, elektrik enerjisine bağlı oluşan yanıklardan dolayı idrarda yanma ve kanama olabilir.

ThuLEP prostat ameliyatı yapan doktorlar, bu ameliyatta büyümüş olan prostat kısmı, prostat kabuğundan ayrılarak hiç parçalanmadan bütün olarak çıkarır. Bu nedenle geride hiç artık prostat dokusu kalmaz. Bu yüzden uzun yıllar sonra bile prostat hastalığı tekrarlamaz. Ameliyattan sonra idrarda yanma veya kanama gibi şikayetler genellikle olmaz. Hasta 1-2 gün içinde taburcu edilir ve bir hafta sonra normal yaşamına geri döner.

İstanbul İlinde ThuLEP Prostat Ameliyatı Yapan Doktorlar Kimlerdir?

İstanbul İlinde ThuLEP Prostat Ameliyatı Yapan Doktorlar arasında üroloji uzmanı Prof. Dr. Volkan Tuğcu da yer almaktadır. Günümüzde özelliklede 80 gramın üzerinde olan prostatlarda, ThuLEP prostat ameliyatı yapan doktorlar tarafından uygulanan bu teknik altın standart tedaviler arasındaki yerini almıştır.

Siz de hangi ilde olursanız olun, ThuLEP prostat ameliyatı olarak başarılı bir sonuç elde etmek istiyorsanız bizi ziyaret edebilirsiniz. Prostat büyümesinde, üretrayı yani idrar yolunu sarmış olan prostat dokusunda büyüme vardır. Büyümüş olan bu prostat dokusuna prostat adenomu denilmektedir. İyi huylu prostat büyümesinde uygulanan ameliyatlarda amaç bu prostat adenomunun çıkartılmasıdır. Bunun için açık prostat ameliyatı, TUR prostat ameliyatı, lazerle prostat ameliyatları gibi değişik yöntemler kullanılır.

ThuLEP ameliyatının avantajlarından biri de ameliyat sonrası dönemde ciddi kanamaların olmamasıdır. Aynı zamanda bu ameliyatta lazer enerjisi idrar tutan kaslara zarar vermediğinden ameliyatın sonra kalıcı idrar kaçırma görülmez. Prostat adenomu tamamen çıkarıldığından uzun yıllar geçse de prostat hastalığı tekrarlamaz.

ThuLEP ameliyatı cinselliğe de zarar vermez. Yani sertleşme sorunu yaşanmaz. Sertleşmeyi sağlayan sinirler prostatın etrafından geçerek penise ulaşır. ThuLEP ameliyatında kullanılan thulium lazerin dokularda çok derinlere ulaşmaz. Bu nedenle ThuLEP ameliyatından sonra cinsel fonksiyonlar etkilenmemektedir.

Daha detaylı bilgi için ThuLEP Prostat Ameliyatı Yapan Doktorlar arasında bulunan Prof. Dr. Volkan Tuğcu’ya  bu web sitesinde bulunan numara aracılığıyla ulaşabilirsiniz.

Yorum ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.