Thulium Lazer Prostat Ameliyatı Avantajları Nelerdir?

Thulium Lazer Prostat Ameliyatı Avantajları Nelerdir?

Thulium lazer prostat ameliyatı avantajları nelerdir? Prostat ameliyatı, ilaç tedavisinden fayda görmeyen prostat büyümesi hastalarının tedavisinde uygulanır. Hastanın şikayetleri çok ciddi değil ve hastanın yaşam kalitesini bozmuyorsa, öncelikle ilaçlarla tedavi yoluna gidilir.  Eğer hasta rahatlamaz ve şikayetleri geçmezse bu durumda cerrahi tedavi seçeneklerine başvurulur.

Thulium Lazer Prostat Ameliyatı Avantajları Nelerdir?

Prostat büyümesinin cerrahi tedavisinde açık prostat ameliyatı, klasik kapalı prostat ameliyatı olan TUR ameliyatı  ve lazer kullanılan ameliyatlar kullanılmaktadır. Lazer ile yapılan ameliyatlar ise GreenLight, HoLEP ve ThuLEP ameliyatlarıdır.

Lazer ile yapılan GreenLight ameliyatında büyüyen prostat dokusu buharlaştırılarak yok edilir. Buna vaporizasyon yani buharlaştırma tekniği denir. Vaporizasyon tekniğinde ameliyattan sonraki dönemlerde idrar yaparken yanma gibi şikayetler görülebilir. Diğer iki lazer türünde ise, büyüyen prostat dokusu ile prostat kapsülü (kabuğu) arasına girilerek, büyümüş olan prostat dokusu çıkartılır. Buna enükleasyon tekniği adı verilir. Bunlardan HoLEP ameliyatı holmiıum lazer ile, ThuLEP ameliyatı ise thulium lazer ile yapılır.

Her iki lazer türü ile uygulanan enükleasyon ameliyatlarının sonuçları benzerdir. Ancak son yapılan çalışmalarda thulium lazer ile uygulanan ameliyatın (ThuLEP) sonuçlarının biraz daha iyi olduğu gözlenmiştir. Bunun nedeni kullanılan lazer enerjilerinin teknik farklılıklardır. Thulium lazer daha iyi kesme gücüne sahiptir. Buna bağlı olarak daha az kanama ve daha çabuk iyileşme olmaktadır.  Hastalar hastanede daha az kalmakta ve günlük yaşantılarına daha çabuk dönmektedir.

Thulium lazerin kullanıldığı ThuLEP ameliyatında, büyüyen prostat dokusu prostat kabuğundan ayrılıp mesaneye gönderilir. Oradan da özel bir alet ile parçalanıp dışarı alınır. Bu yüzden prostat büyüklüğü, klasik kapalı prostat ameliyatında (TUR ameliyatı) olduğu gibi sorun yaratmaz. Yani her büyüklükteki prostat ThuLEP yöntemi ile ameliyat edilebilir.  Her büyüklükteki prostat için uygun olması Thulium lazer prostat ameliyatı avantajları arasındadır.

Klasik TUR ameliyatında elektrik enerjisi kullanılır. Prostat dokusu elektrik enerjisi ile kesilir. ThuLEP ameliyatında ise thulium lazer kullanılmaktadır. İdrar kanalında idrarın mesanede tutulmasını sağlayan kaslar bulunur. Bu kasların zedelenmesi idrar kaçırmayla sonuçlanır. Thulium lazer enerjisinin kesme gücünün daha fazla olması ve çevre dolulara daha zarar vermesi nedeniyle, idrar tutmaya yarayan kaslarda zorlanma veya zedelenme riski daha  azdır. Ameliyat sonrası idrar kaçırma riskinin çok az olması Thulium lazer prostat ameliyatı avantajları arasında yer alır.

Prostat bezinin iltihaplanmasına prostatit adı verilir. Prostat iltihabı geçiren kişilerin prostat ameliyatlarında büyüyen prostat dokusunun prostat kabuğundan ayrılması daha zor olur. Kabuğun hemen ardında prostatı besleyen damarlar bulunur. Bunlar kanamaya neden olabilir. Deneyimli ellerde bu tür hastaların ameliyatı Thulium lazer ile daha kolay uygulanabilir.

ThuLEP prostat ameliyatı sonrası hastanın sondalı kalış süresi alış süresi 1 ya da 2 gündür. Ameliyattan bir gün sonra hastaneden taburcu edilerek evine gönderilir. Ameliyattan sonra hastanın sondan kısa sürede kurtulması Thulium lazer prostat ameliyatı avantajları arasındadır.

Thulium lazerin çevre dokulara daha az zarar vermesi nedeniyle, prostatın yakınından geçen penisi sertleştirici sinirler de zarar görmez. Dolayısıyla ameliyatın cinselliğe bir zararı olmaz. Thulium lazer prostat ameliyatı avantajları arasında bulunan bir başka avantaj da ameliyatın cinselliğe zarar vermemesidir.

Prostatın büyüyen kısmına ademom adı verilir. Thulium lazer ile yapılan ameliyatta bu adenom dokusu olduğu gibi tamamen çıkarılır. Bu yüzden hastanın yaşam kalitesini bozan idrar yapma güçlüğü ortadan kalkar. Artık prostat dokusu kalmadığı için uzun yıllar sonra bile prostat hastalığı tekrarlamaz.

ThuLEP ameliyatı, ek hastalıkları nedeniyle kan sulandırıcı ilaçlar kullanan hastalarda güvenli bir şekilde uygulanabilir.

Yorum ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.